Cep Barter
Kapat

Ana Sayfa > Anadolu barter FıNANS > Barter Finans Nedir ?
Barter Finans Nedir ?

Barter Finans Nedir ?

ANADOLUBARTER Sistemi, firmaların bir araya gelerek olusturduğu bir pazardır. ANADOLUBARTER Finans Sistemi, Barter Pazarı'nı olusturan firmaların arzları ve talepleri ile isler.

Anadolu Barter Finans Sistemi ile çalısan bir firma, ANADOLUBARTER Pazarı'ndan satın aldığı malların ve/veya hizmetlerin bedelini, ürettiği veya ticaretini yaptığı ürünleri ANADOLUBARTER Pazar'ında satarak öder. Aynı sekilde Anadolu Barter Pazarı'na ürün satan firma, bedelini, ANADOLUBARTER Pazarı'nda satısa sunulmus mallar ve hizmetlerden ihtiyacı olanları satın alarak tahsil eder. Barter Sistemi ile çalısan üye firmaların, ANADOLUBARTER Pazarı'ndaki alım ve satım islemleri, bir Barter sirketi olan ANADOLUBARTER tarafından açılan Cari Hesap'larına kaydedilir. Barter Sistemi, üye firmaların arzlarının satısı ve taleplerinin karsılanması esasında çalısır ve karsılanamayan talepler için ilgili firmaları Barter Pazarı'nda birlikte çalısmaya davet ederek büyür.

Barter Finans, borç kapama islemi yürütmektedir. Kısaca alacakların tahsilatına aracı olmaktır. Bu anlamda Barter Sisteminin kendisi değisik bir bakıs açısıyla borç Kapama islemlerindeki esaslara da dayanmaktadır. Buna göre; alacaklı olan bir firma tahsilatını, borçlu firmanın veya firmaların ödeme sıkıntısından dolayı gerçeklestiremediği durumlarda ANADOLUBARTER'a müracat eder. ANADOLUBARTER gerekli incelemeleri tamamladıktan sonra, Borç Kapama islemlerinin baslatılabilmesi için Borç kapama anlasması yapar. Alacaklı firmanın Barter Sistemine Genel Üyelik Sözlesmesi ile üye olması sağlanır. Ancak bu sözlesme hüküm ve esaslarına ek olarak bir sözlesme daha düzenlenebilir. Bu sözlesme alacak tahsilatının iki sekilde gerçeklesmesi esasına dayanacaktır.

Alacak miktarı kadar borçlunun ANADOLUBARTER sirketine teminat vermesi ile Alacaklı firmaya Satın alma Kredisi hemen verilir. Alacaklı firmaya üyelik sonrası kredi açılır. Ancak, Borçlunun ödeme sıkıntısı, teminat verme konusuna da yansıması durumunda, alacaklı firmanın alacak miktarı kadar borçlu firmanın sisteme mal ve hizmet satması sonrasında alacaklı firmaya satıs yetki kodu verilebilir. Alacaklı firma alacak miktarlarını ve firmaların detaylı açıklamalarıyla birlikte bir liste hazırlar. Bu liste üzerinden borçlu firmaların gerekli istihbaratları yapıldıktan sonra Barter Sistemine üye olmaları sağlanır. Bu üyelik maksadının alacaklı firmaya olan borçlarının kendi mal ve hizmetleriyle ödeme imkanını sağlamak olduğu bilinmelidir.. Alacaklı firma ve Borçlu firmaların barter sistemine üye olmaları ve gerekli teminat ve/veya ürün arz ve talep çakısması sağlandığında borç kapamaislemi gerçeklesir. Örnek ıslem: ANADOLUBARTER sistemi dısında A Firması B Firmasından 100 birim alacaklı, A firması Barter Sistemine Genel Üyelik Sözlesmesi ve diğer hükümlerini sağlayarak üye olur. B firması Barter Sistemine aynı sartlar ile üye olur. Ancak borç miktarı kadar sisteme Teminat verir. Bu teminat ile A firmasına Kredi Limiti tahsis edilir . Eğer B firması teminat veremez ise borç miktarı kadar mal ve hizmet satısını barter havuzuna yapması gerekir. Bu arada alacaklı firma kredi kullanamaz. B firması borç miktarını mal ve hizmeti ile ödediğinde alacaklı firmanın kredisi islemeye baslar. Alacaklı ve borçlu firmalar Barter Havuzunda alım ve satıs yapabilecekleri mal ve hizmetleri arastırma ve uygunluğunu tespit etmede bir ön arastırma yapılması borç kapama islemlerinin hızını artıracaktır. Diğer bir ifade ile alacaklı a firması, Borçlu B firmasını ödenmeyen çekleri veya senetleri karsılığında dava etmistir. Olay mahkemede karar asamasındadır. Borçlu firmanın elindeki ticaret malları da alacaklının isine yaramamaktadır. Bu durumda ANADOLUBARTER devreye girer. Alacaklı firmanın alacağını tahsil etmesi için Barter havuzunu açar. Alacaklı firma Alacağını ANADOLUBARTER'a temlik eder. ıhtiyacı olan malı ve hizmeti barter havuzundan tahsil eder. Borçlu firma da borcunu ürettiği mal ve hizmetle öder. Bu süre içerisinde borçlu firma borcunu ödemediği takdirde kalındığı yerde hukuki süreç islemeye devam eder.