Cep Barter
Kapat

Ana Sayfa > Anadolu Barter İNŞAAT > Barter Konut Finansmanı
Barter Konut Finansmanı

Barter Konut Finansmanı

Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda çeşitli yatırımcı kuruluşlar tarafından başlatılmış ancak ödenek yetersizliği ile yarım kalmış olan 3 bin 500’ü aşkın proje stoku mevcuttur. 2005 yılı için tahsis edilen yatırım ödeneği ne yazık ki; yarım kalmış inşaat proje stokunun tamamlanmasına ivme kazandırabilecek bir meblağ değildir.

Ödenek dağılımına bakıldığında, kaynak tahsisinde yarım kalmış projelerin tamamlanması yerine çoğunlukla yeni, büyük kaynak gerektiren ve sınırlı sayıdaki projeye öncelik verildiği görülmektedir. Yapı sektörünün canlanmasına katkıda bulunacak finans sektörlerin ve kaynakların başında Barter Sistemi gelmektedir. Barter Ticaretinin müteahhitlerce benimsenmesi, devletin de Barter ile çalışan müteahhitleri teşvik etmesi gerekmektedir. Bu çalışma sayesinde ülke ekonomisinin mihenk taşları yerine oturtulmuş olacağı gibi Barter Ticaretinin bir konut finansmanı olduğu daha iyi anlaşılmış olacaktır.

Bu sorunun aşılması ve yarım kalmış inşaat proje stokunun eritilmesi için, ANADOLUBARTER, İnşaat Firmaları için özel bir statü geliştirmiştir. İnşaat Firmalarına yönelik böyle bir barter pazarının kurulması ile hem İnşaat Firmalarının gelişmesi için gerekli finans sağlanmış olacak hem de bölgesel bazda şirketlerin piyasaya katılımının artması ile birlikte, pazarını büyütmek istediği halde dar imkanlar yüzünden büyüyemeyen İnşaat Firmalarına ANADOLUBARTER gerekli barter finansal desteğini aktif bir şekilde sağlamış olacaktır.

ANADOLUBARTER İnşaat Firmalarına 12 ay vade ile barter kredisi imkanı sağlanmış olup, firmalar geri dönüşümü yine kendi ürettikleri daire ve hizmetleriyle sağlamış olacaklardır. 12. ayın sonunda daire ve hizmet ile borç ödenmediği takdirde üye İnşaat Firması, borcunu faizsiz olmak şartı ile nakit ödeyebilecektir. Bu sebepledir ki Barter Sistemi İnşaat Firmaları için en uygun finansman modelidir. Barter Sistemini İnşaat Firmaları finansman sistemi olarak kullandığı oranda nakit tasarrufu sağlarlar. Girdi maliyetlerini düşürdükleri gibi valöre de yakalanmazlar.

İnşaat Firmaları hem genel giderlerini (inşaat malzemelerini) hem de özel giderlerini mümkün olduğu oranda ANADOLUBARTER Ortak Pazarından karşılayabilirler. Dolayısıyla kendi ürünleriyle yaptıkları satın alma ile girdilerden kurtuldukları için önemli karlar elde ederler. Ekonominin iniş ve çıkışlarından, manipülasyon, devülasyondan ve krizlerden etkilenmezler.

ANADOLUBARTER Ortak Pazarı; İnşaat Firmalarının en büyük sıkıntısı olan ve mali yapısını bozan ürettiğini satamama riskinden kurtarmış olur. ANADOLUBARTER Ortak Pazarına üye olan İnşaat Firmaları, satılamayan dairelerini ANADOLUBARTER Ortak Pazarındaki binlerce üyeden ihtiyaç sahibine satarak stok maliyetinden de kurtulmuş olurlar.