Cep Barter
Kapat

Ana Sayfa > İnsan Kaynakları > İş Görüşmeleri
İş Görüşmeleri

İş Görüşmeleri

Adaylarla işe alım uzmanları ve pozisyonun ilgili yöneticilerinin katıldığı en az iki görüşme yapılır. İşe alım sürecimiz; pozisyona göre fonksiyonel yetkinliklerin yanı sıra tüm çalışanlarda aradığımız temel yetkinlikler olan sürekli öğrenme, başarı ve kalite odaklılık, değişime açıklık, müşteri odaklılık, girişimcilik, işini sahiplenme yetkinlikleri değerlendirilmektedir. Kurum kültürü ve değerlerimize uygunluk sürecin tümünde dikkate aldığımız en önemli kriterlerdir.

Yönetsel pozisyonlarımız temel yetkinliklerle birlikte;

Adaylara ilk görüşmelerinde "kişilik envanteri" uygulanır. Liderlik, iletişim becerileri, analitik düşünce, takım çalışmasına yatkınlık vb yetkinlikler bazında adayları değerlendiren envanter çıktıları, karar verme aşamasında önemli rol oynamaktadır. Tüm bu görüşmeleri ve referans araştırmalarını olumlu olarak tamamlayan adaylara İnsan Kaynakları Bölümü tarafından iş teklifi yapılır. Seçme ve yerleştirme sürecinde, açık pozisyonlarımızın niteliklerine göre "Değerlendirme Merkezi" çalışmaları da uygulanır. Çeşitli simülasyon araçları kullanılarak adayların profesyonel hayattaki tutum ve davranışları gözlemlenir.

Görüşmeler sonucunda mevcut pozisyonda değerlendirilemeyen adayların başvuruları, başka pozisyonlarda değerlendirilmek üzere altı ay boyunca veritabanında saklanır ve takip edilir.